75 milyar dolarlık dev yatırım fonuna Bitcoin izni

Dünyanın en büyük serbest yatırım fonlarından biri olan Renaissance Technologies, artık Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapabilecek.

75 milyar dolarlık serbest yatırım fonu Renaissance Technologies’ın ünlü Medallion fonu Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapabilmek için gereken izni aldı.

The Block’un SEC belgelerine dayandırdığı haberine göre, dünyanın en büyük serbest yatırım fonlarından biri olan Renaissance Technologies’in ünlü fonu Medallion Funds, bundan böyle CME üzerinde Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri satın alabilecek. Şirket, Bitcoin’e ilişkin faaliyetlerini CME’deki nakit uzlaşılı sözleşmelerle sınırlayacağını vurguladı. Şu an için şirketin herhangi bir Bitcoin sözleşmesi alıp almadığı bilinmiyor.

2017 yılının Aralık ayında işleme açılan CME Bitcoin sözleşmeleri, yatırımcıların Bitcoin teslimatına ihtiyaç duyulmaksızın lider kripto para üzerinde işlem yapmalarına olanak tanıyor.

Dün Renaissance’ın Medallion fonu, performansıyla manşetlerde yer alıyordu. The Wall Street Journal, 10 milyar dolarlık fonun kötü piyasa koşullarında yılın başından beri yüzde 24 kâr elde ettiğini bildirdi. Fon, Mart’ta bile yüzde 10 kâr sağladı.

Şirketin Bitcoin’de artık işlem yapabilecek olması kripto paralar için fiyat anlamında iyi bir haber de olmayabilir. Renaissance’ın CME sözleşmelerini Bitcoin’i açığa satma aracı olarak kullanabileceği belirtiliyor.

1982’de kurulan şirket, ödüllü matematikçi James Simons tarafından yönetiliyor. Yüksek getiri oranlarıyla bilinen Medallion fonu ise 1988’den 2018’e kadar yıllık ortalama yüzde 40 kâr sağladı. Fonun içinde yalnızca şirket çalışanları yer alabiliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: