700 Bin Dolar Borca Giren Acemi Borsacı İntihar Etti

Borsalarda alım satım yapan ancak bir noktada kaldıraçlı işlemlerden ötürü 700 bin dolar borca giren bir acemi trader’ın yaşamına son verdiği bildiriliyor.

grafik finans

Borsanın, piyasaların özellikle mevcut durumda amatörler için olmadığı adeta yeniden kanıtlandı.

Sullimar Capital analisti Bill Brewster, Twitter takipçilerine bir aile üyesinin trajik hikayesini yazdı:

“Olay çok yeni ve cevaplardan çok sorularım var. Çok önemli bir olaydan bahsedeceği ve genelde burada konuştuğum konuyla ortak yanları var. Belki de benim ailemin yaşadığı bu trajedi başka ailelerin aynı şeyi yaşamasını önleyebilir.”

“Kuzenim yatırım konularına meraklıydı. Robinhood üzerinde bir hesap açtı. Piyasalarda işlem yapmaktan zevk alıyordu. Hepimizde olduğu gibi.. Kontratlara ilgiliydi. Hesabında kaldıraçlı bir seçenek olduğunu bilmiyordu.”

“Daha sonra kontratları alıp satmaya başladı ve kısa süre sonra, bu hafta gördü ki hesabı ona 700 bin dolarlık borcu olduğunu belirtiyor. 20 yaşında hiçbir geliri olmayan bir insan böyle bir kaldıraçlı işleme nasıl girebilir?”

“Bu olay sonucunda yaşadığı stres onun hayatına son vermesine sebep oldu. Bunu paylaşmak bana doğru gelmiyor ancak dünyadan saklamak da doğru değilmiş gibi geliyor. Neden mi? Açıkçası ben de günlük ‘trade’ seven ve bu konuda şakalar yapan biriydim. Robinhood ile ilgili de şakalar yapıyordum.”

“Ancak gerçek, bu şakalardan farklı. EĞER GENÇSENİZ LÜTFEN BU YAZDIKLARIMA DİKKAT EDİN!”

“Piyasalar şu an çok riskli. Amatörlerin girebileceği bir zamanda değiliz. Aldığınız pozisyonun büyüklüğüne dikkat edin. Opsiyon ve vadeli işlemlerden uzak durun.”

“Şu anda Buffet’ın dikkat edilmesi gerektiğini söylediği zamanlar… Çünkü kimse dikkat etmiyor.”

“Bu platformda gördüğünüz her şey, benim gibi önyargıları olan insanlardan geliyor. Hesapların kaç takipçisi olduğuna ya da o kişilerin nerede çalıştığına bakmayın…”

“Yatırımlarınızı iyi anlayın ve ona göre değerlendirin. Kendinizi bir b*kun içinde bulursanız da lütfen ailenizle konuşun. Bu b*k beni de vurdu. Yalnız değilsiniz. Finans hayatınızı kaybetmeye değecek bir şey değil.”

“Tek bir sorum var. Robinhood’un isteyerek, bilerek kaldıraçları artırdığını ya da fazla kredi verdiğini biliyorsanız, bundan eminseniz lütfen bana da haber verin. Şu an benim radarıma girdiler ve onlar hakkında bir araştırma projem var.”

“Huzur içinde yat Alex. Seni her zaman özleyeceğim.”

“Son not: Ben hesabı görmedim. Sadece kuzenimin son notunu biliyorum. Rakamdan bahsediyor. Onun söylediklerini aktardım.”

Robinhood: Olayı duyduğumuzda çok üzüldük

Robinhood ise bu durumla ilgili yorum yapmayı ya da borcun nasıl bu rakama ulaştığı konusunda bilgi vermeyi kabul etmedi.

Şirket sözcüsü, “Hepimiz bu olayı duyduğumuzda çok üzüldük ve baş sağlığı mesajımızı göndermek istedik” dedi.

Alex’in bu hikayesi borsa oyunlarının, insan hayatında nasıl etkileri olabileceğini göstermesi açısından çok önemli. Bu hikaye, Dow Jones Sanayi Ortalamasının bir seansta 2000 puan düşüp diğerinde ise 500 arttığını görüp bundan yararlanmak için borç para alan ve bu parayla kaldıraçlı işlem yapan kişilerin hikayelerinden daha doğru.

Bilindiği üzere Mart ayında piyasalarda yaşanan düşüşten sonraki zıplamalarda ve o anlardaki volatilitede tecrübesiz ‘trader’ların etkisinin ne kadar büyük olduğu biliniyor.

Deutsche Bank analisti Parag Thatte ise, Wall Street profesyonellerinin, hisse senetleri fiyatlarını artıran amatör yatırımcıları “yakalamak” için zorlandığını ileri sürdü.

CNBC’den Jim Cramer da cuma günkü programında piyasaların şu anki durumunun ne kadar tehlikeli olduğunu belirtti ve “Çok kolay oldu ve şimdi çabuk zengin olmak isteyen kalabalığın patladığını göreceğiz ve bundan biz de acı çekeceğiz” dedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: