7 Yıllık Bitcoin Birikiminin Tamamını Tek Bir Basit Hatayla Kaybetti

Kanadalı bir kripto para yatırımcısı, 2013 yılından bu yana biriktirdiği tüm Bitcoin’leri tek bir basit hata yaparak kaybetti.

bitcoin

Kanadalı bir kripto para yatırımcısı olan Eric Savics, 133 bin dolar değerindeki 12 Bitcoin’lik birikimini bir oltalama saldırısı nedeniyle yitirdi. Aynı zamanda Protocol Podcast adında Bitcoin ve paranın geleceği konusunda bir podcast yayını yapan Savics, KeepKey Bitcoin cüzdanının kötü amaçlı bir versiyonunu indirip kullandıktan sonra acı verici bir kayıp yaşadı.

Savics konuyla ilgili tweet’inde, “Tüm Bitcoin’lerim bir donanım cüzdanı oltalama dolandırıcılığı ile çalındı. Hiç çalınan Bitcoin’ini başarıyla geri alan biri var mı? Herhangi bir yardım ve rehberliğe müteşekkir olacağım.” ifadelerini kullandı.

Casa’nın teknoloji direktörü Jameson Lopp, Savics’e yanıt olarak “Kaybınız için üzgünüm; bir bilgisayara asla cüzdanınızın anahtar kelimelerini girmeyin.” yazdı.

Savics, 2013 yılından bu yana adım adım Bitcoin biriktiriyordu. Google Chrome mağazasından sahte KeepKey uygulamasını indirdip anahtar kelimelerini girdiğinde Bitcoin’lerini çabucak kaybetti.

Kısa sürede çok sayıda destek alan Savics’e bazıları Bitcoin bağışı yapmayı teklif etti.

Öte yandan KeepKey cüzdanını çıkaran kripto para platformu ShapeShift, geçtiğimiz hafta Google Chrome mağazasında sahte KeepKey uygulamaları bulunduğuna dair uyarı yaptı. Şirket, konu hakkında, “Sizlere asla 12’li kurtarma kelimelerinizi sormayız, bunu isteyen dolandırıcıdır. Bu sahte cüzdan uygulamaları gibi oltalama girişimleri, kullanıcıların kripto paralarını kaybetmelerine yol açabilir.” açıklamasını yaptı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: