500 milyon dolarlık BTC’yi kontrol eden Bitcoin balinası, 5 yılı devirdi

525 milyon dolar değerinde 68,000 BTC’ye sahip bir Bitcoin yatırımcısı, dün itibari ile tek bir BTC bile hareket ettirmeden 5. yılı devirdi ve bu miktar, aktif arz bandında belirgin bir değişime neden oldu.

Yaklaşık 525 milyon dolar değerinde 68,000 BTC’yi kontrol eden bir Bitcoin yatırımcısı, 2015 yılından bu yana tek bir Bitcoin bile hareket ettirmedi. Bu durum, servete sahip olan kişi ya da kişilerin uzun vadeli yatırım düşüncesi içinde olduğunu gösteriyor.

Kripto para araştırma şirketi Coin Metrics, balinanın yeni durumunun şirketin aktif arz bandı göstergesinde belirgin bir değişikliğe neden olduğunu açıkladı:

“Büyük bir Bitcoin balinası 5 yıllık HODL’cu seviyesine yükseldi. Geçen hafta, en son 2015 yılının Nisan ayında hareket gösteren 68 bin BTC, aktif arz bandından çıkış yaptı.”

Kaynak: Coin Metrics

Kripto veri şirketleri, ağın güvenlik durumunu değerlendirmek ve yatırımcıların ilgi düzeyini ölçmek için ne kadar Bitcoin’in hareket halinde olduğunu yakından takip ediyorlar. Bilindiği üzere, uzun vadeli yatırımcı sayısı ne kadar fazla olursa o varlığa ulaşmak da o kadar zor oluyor. Bu durum, BTC, 21 milyon olan toplam arzına yavaşça ilerledikçe daha da önemli hale geliyor.

Servet sahibinin, BTC’leri uzun vadeli bir yatırım olarak görmesi dışında, bu kadar süre hiçbir şekilde hareket ettirmemesinin bir nedeni daha olabilir. Blockchain veri analitik firması Chainalysis’e göre; 2.3 milyon ilâ 3.7 milyon arasındaki Bitcoin varlığı çok büyük ihtimalle sonsuza kadar kaybolmuş durumda. Bu da Bitcoin’lere sahip kişi ya da kişilerin BTC’lere ulaşmak için gerekli olan özel anahtarları kaybetmiş olabileceği anlamına geliyor. Bu tahmin rakamları Bitcoin’in piyasa değerinin 5’te 1’ine tekabül ediyor. Chainalysis bu rakamı 2014’ten önce kısmen durgun olan BTC cüzdanlarının sonsuza kadar erişilemeyeceğini varsayarak hesaplıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: