30,000 dolarlık kripto parasını çaldıran gazeteciden kritik tavsiyeler

BBC’nin teknoloji muhabiri Monty Munford, 30,000 dolarlık kripto parasını nasıl çaldırdığını anlattı ve kritik hatırlatmalarda bulundu.

BBC ve The Economist muhabiri Monty Munford, BBC’de yayınlanan son makalesinde 30,000 dolarlık kripto parasını nasıl kaybettiğini dünya ile paylaştı.

Hikayeye kripto paralara yatırım yapmaya nasıl karar verdiğiyle başlayan Munford, esasında kripto para yatırımı yapmanın hiç aklında olmadığını fakat Bitcoin’de 7 yılda %100,000’lik bir getiri gördüğünde girmeye karar verdiğini söyledi ve ekledi: “Merakıma yenik düştüm.”

2017 yılının ortalarında uzun vadeli bir planla Ether’e yatırım yaptığını ifade eden muhabir, daha sonra kripto parasını MyEtherWallet’ta saklamaya karar verdiğini belirtti.

Kendisine özel anahtarını yazdırması, diğer finansal belgelerle güvenli bir şekilde saklaması ve kimseye göstermemesi gerektiğinin söylendiğini aktaran Munford, burada ciddi bir hata yaptı. Özel anahtarının çıktısını alan muhabir, bir kopyasını da Gmail taslaklarına kaydetti. Bu sayede her seferinde yazma zahmetine katlanmak yerine kopyalayıp yapıştırmanın daha kolay olacağını düşündü.

“Cüzdanımı her kontrol ettiğimde ekstra güvenlik için internet geçmişimi sildim.” diyen Munford, Ether’in fiyatı fırladığında önemli miktarda parası olduğunu fakat sonra tamamının yok olduğunu ileri sürüyor.

“Binance’ten bilgi almaya çalışmak kâbus gibiydi”

Muhabir, hikayenin o kısmını şöyle anlatıyor:

“Bir süredir özel anahtarımı hesabıma erişmek için kullanmamıştım ve 2018’de tüm kripto paralar düşmeye başladığında korkmuştum ve biraz bozdurmanın iyi olacağını düşündüm. Bunu denediğimde tüm Ether’lerimin alınmış olduğunu gördüm ve dehşete düştüm. Başka bir adrese taşınmıştı ve bu konuda yapabileceğim hiçbir şey yoktu. Şikayet edecek kimse yok gibiydi. Daha sonra kripto paralarımın Binance’e taşındığını öğrendim. Binance’ten bilgi almaya çalışmak da bir kâbus gibiydi -72 saat içinde cevap verileceğini söyleyen sadece bir otomatik mesaj. Binance, polisle iletişime geçene kadar hiçbir şey söylemeyecekti, bu yüzden polise durumumu bildirdim fakat altı ay geçti ve çalınan yatırımlarım hakkında herhangi bir haber yoktu.”

“Binance’teki dört ayrı adrese taşındığı keşfedildi”

Munford, daha sonra bizzat kendisinin harekete geçtiğini, hırsızları belirlemek ve onları izlemek için Philadelphia’daki FBI ile çalışan ABD’li ödül avcıları CipherBlade ile temas kurduğunu söylüyor.

Devamı ise şu şekilde gelişiyor:

“Bir yüzde karşılığında bana yardımcı olacaklardı. Paramın hırsız tarafından bir ‘konsolidasyon cüzdanına’ yatırıldığını, sonra parçalara ayrıldığını ve Binance’teki dört adrese gönderildiğini keşfettiler. Polisin e-posta, IP adresleri ve diğer kişisel bilgileri kullanarak bu hesapların kime ait olduğunu bulmak için Binance ile iletişim kurması gerektiğini söylediler. Ertesi sabah Sussex’in siber suç birimine ulaştım ve bir hafta içinde Binance’ten işe yarar bilgiler aldılar. Birim, IP adresini izledi fakat herhangi bir kişisel kimlik bilgisine ulaşılamadı.”

4 hatırlatma

Olayla ilgili soruşturma sürerken Munford, son olarak kripto paraları güvende tutmak için birkaç kritik hatırlatma yaptı:

  • Şifrenizi bilgisayarda saklamayın
  • Ayrı bloklara bölseniz ve farklı yerlerde saklasanız bile kötü amaçlı yazılım, tuş darbelerini tarayabilir ve özel anahtarınızı bulabilir
  • Tahrip olabileceği için anahtarı yazdığınız kağıda dikkat edin ve nereye koyduğunuzu unutmayın
  • Bir öneri olarak cüzdanını düzenli olarak kullanmayanlar için bir banka kasasında saklayabileceğiniz yangına ve korozyona dayanıklı bir titanyum künye kullanabilirsiniz

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: