2021’de 100 bin doları hedefleyen meşhur Bitcoin modeli, yolunda ilerliyor

Bitcoin’in yükseliş trendinde olması ve 16 bin dolar fiyatını da yukarı doğru kırması stok-akış modelini bir kez daha akıllara getirdi.

bitcoin

En büyük kripto para Ocak 2018’den beri ilk kez 15 bin doların üzerine çıktı ve 16 bin dolar seviyesini de bugün aşmayı başardı. Bu ay ikinci kez, bu seviye direnç gösterdi ve 15750 dolara doğru bir düşüş yaşandı ancak en büyük kripto para yine kendisini 16 binin üstüne attı. Ekim ayından bu yana yaşanan sert yükseliş hamleleri ise “Plan B” olarak bilinen yatırımcının stok-akış modelini bir kez daha akıllara getirdi. BTC’nin son yükseliş hamleleri ise onu bu modelin içinde tutmaya devam ediyor.

Arz üretimi ile mevcut stok arasındaki ilişkiyi araştıran ve kıtlık özelliğiyle Bitcoin’in fiyatını hesaplama modeli olan kısa adıyla S2F, ilk kez Mart 2019’da yayınlanmıştı. Model, daha önce Bitcoin‘de yaşanan 3 ödül yarılanmasıyla birlikte BTC fiyatını gelecekte yüksek noktalarda gösteriyor. 2020 yılı şu anda, 2012 ve 2016 yılında gerçekleşen halving‘lerden sonra yaşananlarla aynı yolu izliyor ve tarih tekerrürden ibaret olursa 2021 yılı için de çok büyük bir ralli öngörülüyor.

Plan B, dünkü tweet’inde şöyle dedi:

“Bitcoin S2F modeli grafik güncellemesi (sadece zaman dilimleri). Fiyat noktaları model çizgisine uyumlu bir şekilde gidiyor. S2F çoklu şekilde (beyaz noktalar) yükseliyor. “

Kaynak: @100trillionUSD

Eğer BTC bu yolda devam ederse, bu modele göre 2021 yılında fiyatlar 6 haneli rakamlara ulaşabilir. Plan B hafta başında yaptığı yorumda da hem modelinin hem de fiyat öngörülerinin arkasında olduğunu söylemişti:

“İnsanlar hala modelime inanıp inanmadığımı soruyorlar. Açık konuşacak olursam hiç şüphem yok. S2FX modeli (S2F’in güncellenmiş hali) doğrudur ve Bitcoin 100 bin dolar ise 288 bin dolar arasında bir noktaya mutlaka Aralık 2021’den önce gelecektir. Ayrıca arz kesintisi yorumlarımın da doğruluğunu gösteren yeni veriler de var. Bence 2021 inanılmaz olacak”

Modele sert eleştiriler

Konuyla ilgili olarak kripto yatırım fonu şirketi Arcane Assets’te yatırım yöneticisi olan Eric Wall ise Plan B’nin yorumlarından ikna olmadığını belirtiyor. Wall, Bitcoin fiyat modelinin 5 yıl içinde kesinlikle bozulacağını ve gösterdiği fiyatın yarısına bile ulaşamayacağını, bunun için 1 milyon dolarlık iddiaya bile girebileceğini belirtiyor:

“Modelin ne yapacağından emin misin? S2FX modelinin 5 yıldan az bir süre içinde bozulacağına 1 milyon dolarına iddiaya girerim. Bu şaka değil. Bu iddia için parayı ikimizin de güvendiği bir kişiye vermeye hazırım. Sen hazır mısın? Bozulmaktan kastım, hedef fiyatının yüzde 50’lik bölümüne bile ulaşamayacağıdır”

BlockTower Capital’de yatırım yöneticisi olan Ari Paul da bu bahiste yer almak istediğini ve modelin tutmamasına 1’e 3 vereceğini belirtti. Wall’un söyledikleri hakkında yorum yapamayacağını belirten Paul, bunun bir arbitraj fırsatı sağlayacağını söyledi:

“Eric’in yorumları hakkında konuşamam. Bu iddia hakkında bir teklif vermemin sebebinin S2FX’in tutarlılığıyla alakası bile yok. Bunu düşünmüyorum. Sadece basit bir arbitraj olayı… BTC al, S2FX’i 1’e 3 oranla short’la… Kaybetmen imkansız…”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: