2020’de dünyanın en zengin isimleri arasına giren 6 kripto para milyarderi

2020 Hurun Küresel Zenginler Listesi yayınlandı. Zirvesinde Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un yer aldığı listeye kripto para dünyasından 6 isim girdi. Bu isimlere de kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao liderlik etti.

Dünyanın en varlıklı bireylerini listeleyen 2020 Hurun Küresel Zengileri Listesi‘ne göre, dünya çapında milyarder sayısı rekor biçimde arttı. Dün yayınlanan listede 2816 milyarderle dünyada yeni bir rekor sayıya ulaşıldığı belirtiliyor ve Çin ile ABD toplamda 1425 milyarderle başı çekiyor.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 140 milyar dolarlık serveti ile listenin tepesinde yer alıyor. Bezos’un serveti geçen yıla göre 7 milyar dolar düştü.

Dahası, Bezos’un eski eşi Mackenzie 44 milyar dolarlık servetiyle listeye ilk kez girdi.

Bunlara ek olarak bu seneki listede kripto para dünyasından 6 isim yer aldı. Geçen sene bu sayı 13’tü. 2019 listesinde bulunan dünyanın en büyük kripto para madenciliği şirketi Bitmain’in kurucusu Jihan Wu ve diğer birkaç kişi bu sene listeye giremedi. Bununla beraber Bitmain’in bir diğer kurucusu Zhan Ketuan listede.

Binance’in 42 yaşındaki CEO’su ve kurucusu Changpeng Zhao, Hurun’un raporunda en varlıklı kripto para zengini olarak listeleniyor. Geçen sene Zhao’nun varlığının 1.3 milyar dolar olduğu bildiriliyordu ve bu sene rakam 2.6 milyar dolar ile tam iki katına çıktı. Hurun, ikinci en zengin kripto para girişimcisinin ise Bitmain’in kurucu ortağı Zhan Ketuan olduğunu bildiriyor. Ketuan’ın 1.6 milyar dolarlık serveti bulunduğu iddia ediliyor. Geçen seneki raporda Ketuan’ın serveti 2.7 milyar dolardı.

Listeye kripto para sektöründen giren tüm isimler şöyle:

  1. Changpeng Zhao (Binance) – 2.6 milyar dolar
  2. Zhan Ketuan (Bitmain) – 1.6 milyar dolar
  3. Xu Mingxing (OKCoin) – 1.4 milyar dolar
  4. Chris Larsen (Ripple) – 1.3 milyar dolar
  5. Li Lin (Huobi) – 1.1 milyar dolar
  6. Brian Armstrong (Coinbase) – 1 milyar dolar

Öte yandan listenin tamamında Türkiye’den 32 milyarder bulunuyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: