2020 Bitcoin boğa koşusunu müjdeleyen gösterge tekrar alım sinyali verdi

Son olarak Bitcoin’in fiyatının 10 bin dolara yakın olduğu Temmuz ayında “al” sinyali veren bir göstergede dün bir alım sinyali daha oluştu.

En son alım sinyali verdiğinde Bitcoin fiyatının 10 bin doların hemen altından geçtiğimiz günlerde neredeyse 20 bin dolara dokunduğumuz seviyeye geldiği göstergede dün tekrar “al” sinyali oluştu.

Söz konusu gösterge, “Hash Kurdelesi” olarak adlandırılıyor ve ideal alım zamanlarını belirlemek için kullanılıyor. Göstergenin temeli hash rate ile fiyat arasındaki ilişkiye dayandırılıyor.

Göstergenin geliştiricisi Charles Edwards, “Hash rate’in 30 günlük hareketli ortalaması, 60 günlük hareketli ortalamasını geçtiğinde ‘madenci kapitülasyonunun’ en kötüsü geride kalır ve iyileşme başlar. Bu noktalarda satın alımlar, inanılmaz sonuçlar veriyor.” diyor.

Kripto para veri şirketi Glassnode’un teknoloji direktörü Rafael Schultze-Kraft, dün aşağıdaki grafiği paylaştı ve bir yatırım tavsiyesi vermediğini belirterek şöyle dedi: “Önümüzdeki haftalarda/aylarda neler olacağını çok merak ediyorum.”

Kaynak: Rafael Schultze-Kraft/Twitter

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, oluşan alım sinyallerinden sonra Bitcoin’in fiyatı yukarı yönde hareket etti. Bu hareketlerin boyutu bazen çok büyük olurken bazen de sınırlı kaldı.

Madenciler, fiyatı nasıl etkiliyor?

Yeni BTC’ler üretildikçe, madenciler üretim maliyetlerini karşılamak için ürettikleri BTC’lerin bir kısmını satıyorlar. Bu, fiyatta bir düşüş baskısı yaratıyor. Yüksek maliyetle iş yapan madenciler, faaliyetlerini sürdürebilmek için daha fazla BTC satıyor. Sürdürülemez hâle geldiğinde kapitüle oluyorlar. Sonrasında hash gücü ve Bitcoin üretim zorluğu azalıyor, geriye sadece güçlü olan madenciler kalıyor. Bunlar, daha az satış yapıyorlar ve dolayısıyla yukarı yönlü fiyat hareketi için daha fazla alan bırakıyorlar.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: