2017’den çok farklı: Bitcoin, altcoin’lerdeki tahtını kaybetti

Bitcoin ve altcoin’lerin patlama yaptığı son boğa koşusunda altcoin’lerde baskın para birimi olan Bitcoin, yerini USDT’ye bıraktı.

Özellikle 2017’den itibaren başlayan ve 2018 yılının başlarına kadar devam eden çılgın boğa koşusu sırasında Bitcoin, işlem çiftlerinde çok ön plana çıkıyordu. Alternatif kripto paralar, en fazla BTC ile alınıp satılıyordu ve BTC, piyasada baskın pariteydi.

Aradan geçen yaklaşık 2-3 yılın ardından bu dinamik hemen hemen tamamen değişim gösterdi. Artık ABD Doları’na endeskli stabil kripto paralar, spot piyasada baskın işlem çifti olarak Bitcoin’in yerini aldı.

Piyasa değeri ile en büyük 10 altcoin’e bakıldığında bu durum net bir biçimde görülüyor. XRP, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Litecoin, Binance Coin, EOS, Tezos ve Stellar gibi kripto para birimleri, artık ağırlıklı olarak dolara endesklenen stabil kripto para birimleriyle alınıp satılıyor.

ABD Doları ile 1:1 oranında desteklendiği belirtilen Tether’in (USDT) neden 2020’de ciddi şekilde para bastığı sorusunun yanıtı burada olabilir. 2020, adeta stabil kripto paralar için bir patlama yılıydı. USDT dahil olmak üzere bu kripto paraların toplam arzı 11 milyar dolara dayandı ve aslan payı yüzde 85’in üzerinde bir oranla USDT’de bulunuyor. Onu ise yüzde 7.2’lik pay ile USDC izliyor. Şubat ayının başlarından bu yana pazar, yüzde 80 büyüme kaydetti.

ABD Doları dışında farklı para birimleri ile desteklenen stabil kripto paralar da var. Örneğin, yakın zaman önce piyasaya sürülen ve Türk Lirası ile 1:1 oranında desteklenen BiLira (BTRY) bunlardan biri.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: