2015’ten beri çıkış olmayan cüzdandan 1 milyar dolarlık Bitcoin taşındı

2015 yılından bu yana herhangi bir BTC çıkışı bulunmayan cüzdandan bugün 1 milyar dolar değerinde Bitcoin taşındı.

TSİ 00.36’da en büyük dördüncü Bitcoin adresinde bulunan 69 bin 369 BTC, bu adresten taşınarak başka bir adrese gönderildi.

1HQ3Go… adresi, BitInfoCharts verilerine göre, saklanan BTC miktarı bakımından en büyük dördüncü Bitcoin cüzdanıydı. Cüzdanda, 2015 yılının Nisan ayından bu yana hiçbir çıkış olmamıştı. 69 bin 369 BTC, mevcut fiyatlarla yaklaşık 1 milyar dolar ediyor.

Bu arada işlem için 12 dolar işlem ücreti ödendi.

Kaynak: BitInfoCharts
Kaynak: BitInfoCharts

Hacker’lar bu cüzdana girmeye çalışıyordu

Eylül ayında bildirdiğimiz üzere, bu cüzdana ait wallet.dat dosyası, hacker’ların bulunduğu çeşitli sitelerde satışa çıkarılmıştı. Kırılması için uğraşılan bu dosya, 3 yıldan uzun bir süredir farklı sitelerde ilana verilmişti.

Siber suç istihbarat şirketi Hudson Rock’ın Teknoloji Sorumlusu Alon Gal, konu hakkında, “Siber suçluların ortak amaçlarından biri de Bitcoin cüzdanlarının şifrelerini kırmaktır. Cüzdanlar genellikle güçlü parolalarla korunur ve bir hacker onu kıramadığı zaman büyük GPU gücüne sahip bilgisayarlarla çalışan başka korsanlara satabilir. Bu cüzdan için de aynısı geçerli gözüküyor ancak onu kırmaya çalışanlar ise bu dolaşımda olma durumu devam ettiğine göre hala başarılı olamamışlar” demişti.

Bu cüzdandan son BTC çıkışı 23 Nisan 2015 tarihindeydi. O gün 23 bin dolar değerinde olan 101 BTC farklı bir adrese gönderilmişti.

Silk Road bağlantılı olabilir

Blockchain analiz şirketi Elliptic, cüzdandaki BTC’lerin Silk Road ile ilişkili olabileceğini belirtiyor. Silk Road, 2013 yılında ABD’li ajanlar tarafından çökertilmeden önce uyuşturucu alımından kiralık katil tutmaya kadar yasa dışı birçok şeyin alışverişinin yapıldığı bir karanlık pazar yeriydi. Siteye ait bazı BTC’ler geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından düzenlenen açık artırmalarla satılmıştı.

Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Şu anda bu BTC’lerin Silk Road’dan geldiğinden yüzde 60 emin olduğumu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Silk Road’ın yasa dışı satışlarla 1.2 milyar dolar elde ettiği ve üç yıldan daha kısa bir süre içinde komisyonlardan 80 milyon dolar kazandığı söyleniyor. Sitede tüm işlem Bitcoin üzerinden yürüyordu. Ross William Ulbricht, Silk Road’ı 2011 yılının Ocak ayından kapatılana kadar işletti.

Bitcoin, TSİ 01.30 itibari ile 13 bin 776 dolardan işlem görüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: