1999’da yazılan bu yazı tartışılıyor: O kişi Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto mu?

1999’da şifrepunklar arasındaki bir yazışmada kullanılan ifadeler, sanki Bitcoin’in sistemini tarif ediyor gibiydi. Yazıyı yazan kişinin Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto olduğu değerlendiriliyor.

laptop-hacker

Blockstream CEO’su Adam Back, Bitcoin’in yaratılmasından 10 yıl önce, 1999’da yazılan 200 kelimelik bir gönderinin, BTC’nin anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından yazıldığına dair izler olduğunu söyledi.

Yazılan metnin, 80’lerin sonunda ortaya çıkan ve kişisel bilgilerin gizliliğini savunan şifrepunklar arasında karşılıklı bir yazışma olduğu belirtildi. Bitcoin white paper’ında referans gösterilen isimlerden olan Back, uzun zamandır bu hareketin üyesi.

Back, bir dizi tweet’inde sanal bir para biriminin merkezi olmayan bir şekilde nasıl başarılı ve güvence altında olacağı konusu da dahil olmak üzere, Bitcoin ideallerinin tartışıldığı ve anonim bir yazarı da içeren ilk şifrepunk günlerinden bir yazı ortaya çıkardığını ifade etti.

Yazıda şu yorumlar yapılıyordu:

“Burada bir olasılık çift harcama veritabanını herkese açık yapmaktır. Biri, bir coin aldığı zaman onun değerini yayınlar. Veritabanı çok büyük sayıdaki bilgisayar sunucularıyla paralel şekilde hareket eder ve bu da sistemin kapatılmasını ya da çökertilmesini zorlaştırır”

Kaynak: Twitter/Adam Back

İlgili gönderiyi yazan her kimse, bu cümlelerle sanki geçmişten Bitcoin’in sistemini tarif ediyor gibiydi.

Metnin “Paranız bir gecede değersiz olabilir” bölümünde ise Nakamoto “gecede” yerine “gece de” yazıyor. Aslında böyle bir imlâ hatası Nakamoto gibi bu konularda çok dikkatli olan birisi için mantık dışı… Back ise bu hatanın dikkate değer olduğunu belirtiyor ancak hatayı da bir klavye hatası olarak yorumluyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: