Birkaç gün önce duyurulan Konya’nın kripto parası ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre, söz konusu kripto para rezerv fon üzerinden üretilecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, geçtiğimiz Perşembe günü belediyeye ait bir kripto para çıkarabilmek için çalışma yaptıklarını duyurmuştu.

Belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarında, sosyal projelerde ve vergi tahsilatlarında kullanılması hedeflenen kripto parayla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Sozcu.comtr’den Müslüm Evci‘ye konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altay, projenin Konya Bilim Merkezi’nde finans ve bilişim alanlarında uzman 7 kişilik bir ekip tarafından hazırlandığını söyledi. Altay, kripto paranın ön çalışmasının 6 ay içinde tamamlanmasını hedeflediklerini, hayata geçmesinin ise 1 yılı bulacağını öngördüklerini ifade etti.

“Şu an için dünyada bu sistemi kullandığını ilan bir belediye yok” diyen Altay, dijitalleşen dünyada teknolojik gelişmelere ayak uydurup fırsatı kaçırmamak istediklerini belirtti.

Bu arada Altay, Türkiye’deki belediyelerden herhangi bir dönüş olmazken uluslararası yerel yönetimlerden iş birliği teklifi geldiğini söyledi.

“Rezerv fon ile üretilecek”

Öte yandan proje ekibinde yer alan Konya Bilim Merkezi Danışmanı ve Teknoloji Vadisi Koordinatörü Dr. Ali Osman Çıbıkdiken ise kripto paranın belediye varlıkları ve sosyal program çerçevesinde sistemde yer almak isteyen paydaşların karşılayacağı bir rezerv fon üzerinden üretileceğini açıkladı. Çıbıkdiken, bu kripto paranın daha sonra sosyal yardım programları çerçevesinde halkın ödeme aracı olarak bir ekosistem içinde kullanılacağını dile getirdi. Çıbıkdiken’in açıklamalarına göre, belediye hizmetleri bu kripto parayla sunularak vatandaşların avantajlı şekilde faydalanması sağlanacak.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: