100 milyonluk varlık yöneten şirket, Ripple’dan (XRP) neden uzak durduklarını açıkladı

Yatırım yönetimi şirketi Morgan Creek Capital’in CEO’su Mark Yusko, kripto paralar arasında Ripple (XRP) ile Stellar’dan (XLM) neden uzak durdukları konusuna açıklık getirdi. Yusko, iki kripto paranın merkezi şirketler tarafından kontrol edilmesine vurgu yaptı.

Yönetimi altında toplam değerleri 100 milyon doları aşan miktarda varlık bulunan yatırım şirketi Morgan Creek Capital’in kurucusu ve CEO’su Mark Yusko, Ripple ve Stellar’dan neden uzak durdukları hakkında konuştu.

Morgan Creek Capital, geleneksel yatırım araçlarına ağırlık veren bir şirketken aynı zamanda Morgan Creek Digital iştiraki ile kripto paralara da yatırım yapıyor.

Şirketin Morgan Creek Digital bünyesinde 10 ayrı kripto paradan oluşan bir endeks fonu da bulunuyor. Bu fonun içinde en büyük pay yüzde 80.7 ile Bitcoin’de. Bitcoin dışında da Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, Tezos, Dash, Cardano, Ethereum Classic ve Zcash var. Şirket, fonda piyasa değeri ile en büyük ilk 10 kripto paradan çoğunu tutmasına karşın XRP ve XLM’yi hariç bırakıyor.

Yusko, bu iki kripto paradan neden uzak durduklarına açıklık getirdi. Morgan Creek CEO’su, yakın zaman önce Thinking Crypto Youtube kanalına verdiği röportajda bu varlıklara büyük bir bölümünün merkezi şirketler (sırasıyla Ripple ve Stellar Development Foundation) tarafından kontrol edilmesi nedeniyle yatırım yapmadıklarını söyledi. Yusko, sadece XRP ve XLM özelinde değil, benzer her şeye karşı aynı yaklaşımla hareket ettiklerini ifade etti. CEO, XRP ve XLM’nin Bitcoin ya da Ethereum’da olduğu gibi serbestçe alınıp satılabilir olmadığını ileri sürüyor. Yusko ayrıca, Ripple’ın dağıtım modelini değiştirmesi halinde Morgan Creek’in XRP’yi memnuniyetle karşılayacağını vurguladı.

Şirketin Dijital Varlık Endeks Fonu, Bitwise ile iş birliği içinde 2018 yılında kuruldu. Yusko, “Fonu, kriptonun S&P 500’ü olması amacıyla kurduk.” diyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: