1.15 milyar dolarlık kripto para vurgununun kilit isimleri hapsi boyladı

1.15 milyar dolarlık vurguna imza atan büyük Çinli Ponzi planının arkasındaki isimlerin temyiz başvuruları reddedildi ve hapis cezaları kesinleşti.

hapis (1)

715 binden fazla yatırımcının katıldığı ve 7.7 milyar yuanlık bir vurgunun yapıldığı Ponzi planı WoToken’ın arkasındaki isimlerin hapis cezaları kesinleşti.

Çin’in Jiangsu eyaletinin Yancheng şehrinde bir mahkeme, milyarlarca dolarlık Ponzi planı WooToken’ı kurgulayan 4 suçlunun temyiz başvurusunu reddetti. Mahkeme, isimleri Gao Yudong, Li Qibing, Wang Xiaoying ve Tian Bo olan suçlulara verilen cezaları onadı. Dolandırıcılık planında büyük rolleri bulunmadığını iddia eden bu dört isim sırasıyla 8 yıl 6 ay, 7 yıl, 7 yıl ve 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Ayrıca sırasıyla 2 milyon yuan, 1.5 milyon yuan, 1.5 milyon ve 1 milyon yuan para cezası verildi.

İki sanık daha WoToken dolandırıcılığındaki rollerinden dolayı hapis cezasına çarptırıldı. Li Guomin 3 yıl hapis cezası ve 100 bin yuan para cezası alırken Tang Xiaohua şartlı tahliye şartı ile 6 ay hapse mahkum edildi.

Öte yandan Çinli kolluk kuvvetleri, çeteden 425 milyon yuan (64 milyon dolar) değerinde para ele geçirdi ve bunlar devlet hazinesine aktarıldı. Bunlara ek olarak temyize giden dört kişiye ait yasa dışı gelirler de devlet hazinesine devredilecek.

On binlerce BTC, milyonlarca ETH, EOS ve USDT

Dolandırıcılar, birçok farklı kripto para ile toplamda 1.15 milyar dolar değerinde para elde ettiler. Bunlar arasında 46 bin 50 BTC, 286 milyon USDT, 2 milyon ETH, 292 bin 590 LTC, 56 bin 900 BCH ve 6 milyon 841 bin 797 EOS bulunuyor.

Temmuz 2018 ile Ekim 2019 arasında faaliyette olan WoToken platformunun kayıtlı kullanıcı sayısı 715 bin 249’du.

Son olarak bir araştırmacı gazeteciye göre, WoToken Ponzi planının arkasındaki kişilerden en az biri, PlusToken olarak adlandırılan daha büyük bir Çinli Ponzi planının da önemli bir üyesiydi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: